تربیت فرزند از منظر قرآن کریم

اگر اسباب بازی خود را به زمین انداخته و بشکند، دیگر نمی تواند با آن بازی کند. به عنوان مثال، اگر فرزند شما دائماً کلوچه های خود را روی زمین بیندازد، به زودی دیگر کلوچه ای برای خوردن نخواهد داشت. پدر و مادرهایی که مدام به فرزند خود دستور میدهند( بهطور مثال، بچهی من الان، باید به کلاس زبان برود)، بهتر است درباره این موضوع بیشتر مطالعه کنند یا با پدر و مادرهای با تجربه یا یک روانشناس کودک صحبت کنند. من می خواهم كودكانم بدانند وقتی امتیازاتی را از آنها سلب می كنم یا مجبور می شوم كه پشت دستشان بزنم، قصدم عذاب و شكنجه دادن آنها نیست بلكه به این خاطر است كه بعدها در زندگی، كودكانم به الگوهای ناپسندی عادت نكنند كه این امر باعث آسیب رساندن به آنها در آینده می گردد. به این ترتیب اگر پدر و مادر پس از رسیدن دختر به سن هفت سالگی مصلحت بدانند که وی همچنان در حضانت مادر باقی باشد، قانون نیز به توافق ایشان احترام می گذارد و آن را معتبر می شناسد. البته در روایات داریم که در محبت کردن (مثلاً دادن هدایا) دخترانتان را بر پسران مقدم بشمارید (از نظر اولویت در ترتیب). همواره این احتمال وجود دارد که کودک شما برای انجام دادن برخی رفتارهای خاص با مشکل روبرو شود، بنابراین با در نظر گرفتن این مساله، از قبل برای موقعیت هایی که فکر می کنید در آن ها با چنین شرایطی مواجه می شوید، برنامه ریزی کنید.

یک کودک یا نوجوان یا جوان برای کشف نیازها، استعدادها و تواناییهایش ناگزیر از آزمون و خطاست فلذا خطا و اشتباه او نیز امری اجتناب ناپذیر است و باید با دادن فرصتهای دوباره زمینه شکوفایی و پیشرفت آنها را فراهم ساخت. حق برابر به این معنا نیست که در همهی امور مثل هم رفتار کنید، بلکه معادلها را پیدا کنید و آنها را برابر هم قرار بدهید. بر اساس ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی اگر مادر در مدتی که حضانت طفل با او است مبتلا به جنون شود یا با دیگری شوهر کند حق حضانت با پدر خواهد بود. کودک از زمان کودکی باید با سیره و روش رسول حق و امامان معصوم(ع) آشنا شود. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) در زمینه بهترین روش برای تربیت فرزند، استراتژی های انضباطی مثبتی را پیشنهاد می کند که به طور موثر به کودکان می آموزند تا رفتار خود را مدیریت کنند. 2- در مأموريتهاي مددكاران اجتماعي و انجام وظایف محوله در اجراي اين قانون، حسب تقاضا جهت تأمين امنيت آنان و نيز اطفال و نوجوانان موضوع مأموريت، اقدام قانوني لازم را بهعمل آورد. 2- اطلاعات اطفال و نوجوانانی را که در کانون اصلاح و تربیت نگهداری میشوند یا مدت مراقبت آنان تمام شده است و نیازمند حمایت هستند، جهت انجام اقدامات حمايتي به سازمان بهزیستی كشور اعلام كند.

حجرات،11) صدا کردن احترام آمیز بدین خاطر است که نام شایسته و جهت دهندهای برای فرزندان برگزینیم. هویت هر کسی، از متغیرهای فراوانی اثر میپذیرد که یکی از اولین متغیرهای دخیل در شکلگیری هویت، نام او است. یا مسئله هویت جنسی و این که معلوم شود فردی زن است یا مرد. مثلاً جلوگیری از روابط عنان گسیخته بین زن و مرد یا این که خانم ها زیورها و زینت هایشان را به دیگران نشان ندهند. نوری طبرسی، 1409ق: ج14، ص192) راز سازگاری و داشتن یک زندگی آرام و خالی از دغدغه، خوشخویی و خوشاخلاقی زن و مرد است. به گفته ویکتور هوگو: «چیزی از روح انسان نباید حذف شود، باید تکمیل گردد، انسان بینیاز و مرفّه باید عواطف انسانیاش بهکار افتد و انسان نیازمند و ناتوان هم باید دلگرم و بهرهمند از محبّت دیگران باشد، شما طفلی را در پرورشگاه با بهترین برنامه غذایی بزرگ کنید و طفل دیگری با برنامه غذایی متوسط، یا پایینتر از متوسط، ولی در دامن پرمهر مادر و تحت نظارت و عطوفت پدرانه پدر پرورش دهید، آنگاه ببینید کدامیک سالمتر و شادابتر و در نشیب و فراز زندگی کامیابتر است. لازم است بهعنوان پدر و مادر بپذیرید، شما هم کامل و بینقص نیستید.

همزمان با رشد کودک شما هم باید روش تربیت فرزند خود را تغییر دهید. 8. شاید بهترین روش برای تربیت فرزند این باشد که برای دردسر آماده باشید. در صورت مواجهه با چنین مواردی، به یاد داشته باشید به جای اینکه صرفا عواقب رفتار اشتباهش را به او گوشزد کنید، بهتر است با کودک خود در این رابطه حرف بزنید. کودکان هرچه کوچکتر باشند، نکات بیشتری از رفتار والدین خود یاد میگیرند. احترام چیزی است و اطاعت چیزی دیگر، قلمرو احترام به والدین بسیار وسیع است، انسان موظف است که در هر حال با آنها محترمانه رفتار نمایند، امّا اطاعت آن گستره احترام را ندارد، بلکه محدود است و در همه جا و هر کاری اطاعت از والدین لازم نیست. با اینوجود، درحالیکه استقلال بیشتری به فرزند نوجوان خود میدهید، همچنان آنها را راهنمایی کنید، از آنها حمایت کنید و قوانین و مقرراتی برای کنترل فرزندان وضع کنید. همچنان با توجه به آوردههای نظریه کنترل اجتماعی، وجود علاقه و دلبستگی با سایرین و بهویژه با والدین و خانواده از اهرمهای کنترل بزهکاری در کودکان و نوجوانان محسوب میشود. دقت داشته باشید که گاهی لمس اندام جنسی کودک توسط خودش به دلیل وجود عفونت، سوزش، خارش و انگل اتفاق میافتد. البته این نکته را نیز به یاد داشته باشید که هرگز چیزی که فرزندتان واقعاً به آن نیاز دارد، مانند یک وعده غذایی را از او نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید